GALERIA MULTIMEDIÓW

zobacz galerię

Panel dyskusyjny

Możliwość udziału w panelu dyskusyjnym po dokonaniu rejestracji

 

 wejdź

poprzednim miesiącu wrzesień 2021 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 35
1
2
3
4
5
week 36
6
7
8
9
week 37
week 38
week 39

Subskrypcja

Uzyskanie informacji na temat działań projektu możliwe jest po rejestracji

Spotkanie grupy roboczej nr I - Rewitalizacja miast (05-08.11.2013)_1

 

W pierwszych dniach listopada br. odbyły się kolejne warsztaty zainicjowanej niedawno III rundy warsztatowej. Po niemieckiej stronie pogranicza, w Bautzen, spotkała się grupa robocza nr I – Rewitalizacja miast. Podczas czterech dni obrad udało się przedyskutować kilka ważnych idei i pomysłów będących efektem wcześniejszych ustaleń pomiędzy członkami grupy. 

  

Obrady rozpoczęły się krótkim przypomnieniem i podsumowaniem II rundy warsztatowej, która miała na celu głównie wymianę informacji na temat struktur administracyjnych funkcjonujących po obu stronach granicy, porównanie ich znalezienie podobieństw i wspólnych obszarów zainteresowań. Pierwszy dzień obrad poświęcony był na dyskusję nad propozycjami nowych projektów grupa, której przewodniczyły Panie Magdalena Belof i Pani Gabriele Schuman bardzo szybko ustaliła priorytety działania.

Na tym etapie projektu zadaniem grup roboczych jest zastanowienie się i podjęcie wspólnie z partnerem decyzji na co warto spożytkować posiadane środki przeznaczone na zwieńczenie prac grupy.
Padło wiele ciekawych propozycji, nie zabrakło też pomysłów, skoncentrowano się jednak na kilku z punktu widzenia grupy najważniejszych:
• Badanie ankietowe dotyczące identyfikacji potencjalnych potrzeb miast w obszarze przygranicznym, wzbogacone o kompleksowo przygotowaną bazę partnerów oraz propozycje działań we wspólnym obszarze tematycznym. Efektem końcowym przeprowadzonej ankiety będzie przygotowanie planów działań na przyszły okres programowania a wartością dodaną fachowe seminarium tematyczne skupiające ekspertów i praktyków w dziedzinie pozyskiwania środków z programów transnarodowych.
• Kolejnym wypracowanym przez grupę rezultatem jest propozycja projektu „Klimatyczne miasto" zawierającego kilka komponentów tj.:

  •  Cykl szkoleń dot. Inwestycji proklimatycznych wzbogaconych o informacje o możliwościach współfinansowania.
  •  „Dni otwarte" pozwalające na zwiedzanie obiektów wybudowanych według technologii energooszczędnych.
  •  Działania pilotażowe polegające na przygotowaniu i opracowaniu wzorcowych strategii niskoemisyjnych dla dwóch wybranych gmin, po dwóch stronach granicy.
  •  Utworzenie bazy danych na temat innowacji proklimatycznych zawierającej informacje o działaniach i planach miast oraz informacje o firmach prowadzących działalność w zakresie nowoczesnych działań pro energetycznych.

Padły również propozycje projektowe polegające na dostosowaniu do ogólnie przyjętych standardów w dziedzinie oszczędności energetycznej dworca w Ostritz tj. dostosowanie energooszczędnego oświetlenia, renowacja budynku i kładki stanowiącej jedyne połączenie na styku dwóch miast przygranicznych.
Dużo mówiono o zarządzaniu światłem czyli oszczędności energii dla ochrony ciemnego nieba.
Obradą towarzyszyła wizyta studyjna podczas, której uczestnicy mieli okazję zobaczyć budynek Sporthaus w Bautzen, zwiedzić firmę Yados oraz efektywną energetycznie dzielnicę w Gorlitz.

Przejdź do galerii

Spotkanie grupy roboczej nr I - Rewitalizacja miast (05-08.11.2013)_1Spotkanie grupy roboczej nr I - Rewitalizacja miast (05-08.11.2013)_2

Odwiedzin 6649

Drukuj

Instytucje zaangażowane w projekt