W dniu 26 lutego 2015 r. w Saksońskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyła się konferencja w ramach projektu „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia”, realizowanego przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski i Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Projekt ten ma za zadanie intensyfikację współpracy administracji Wolnego Kraju Związkowego Saksonii i Województwa Dolnośląskiego. Ważnymi tematami projektu były rewitalizacja miast, rewitalizacja terenów pokopalnianych, rozwój obszarów wiejskich, transport i komunikacja oraz polityka rynku pracy i demografia. W ramach tych tematów utworzono Grupy Robocze. W ramach projektu odbyło się ok. 28 spotkań oraz wzięło w nim udział ok. 150 pracowników administracji i ekspertów. Ok. 650 osób wzięło udział w trzech konferencjach, zrealizowanych w ramach projektu.
Pan Dirk Dreßler, kierownik Wydziału ds. Europejskiego Planowania Przestrzennego i Rozwoju Regionalnego podziękował wszystkim za zaangażowanie w trzyletnią realizację projektu, który jest bardzo dużym sukcesem. Wszyscy biorący udział w projekcie udowodnili, że dla nich współpraca dolnośląsko-saksońska jest niezmiernie ważna. Ogromnie pozytywne wrażenie wywołuje, osiągnięte w ramach projektu, rzeczywiste zintensyfikowanie współpracy administracji Wolnego Kraju Związkowego Saksonii i Województwa Dolnośląskiego. W trakcie trwania projektu zostało nawiązanych wiele osobistych kontaktów między współpracownikami obu administracji. Ponadto wiele osób rozpoczęło w nawiązaniu do projektu naukę języka polskiego i niemieckiego, aby ułatwić sobie komunikację z „sąsiadem”. I to właśnie jest właściwy sukces tego projektu.
W ramach konferencji zostały zaprezentowane wyniki studiów zleconych do realizacji w ramach Grup Roboczych. Były to następujące opracowania: „Miasto mądrej energii – przewodnik dla samorządów”, „Małe studium transgranicznej współpracy w regionie sąsiedzkim jeziora Berzdorfer See i kopalni odkrywkowej Turów”,„Kalendarz imprez na pograniczu Dolnego Śląska i Saksonii”, „Badanie ankietowe pasażerów na obszarze obowiązywania biletu Euro-Nysa”, „Transgraniczna współpraca w zakresie kształcenia zawodowego: przykłady dobrych praktyk na obszarach niemieckich pograniczy”. Uczestnicy konferencji mieli również okazję wysłuchać najnowszych informacji nt. Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2020.
Dolnośląski Urząd Marszałkowski i Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce kontynuować bogatą w sukcesy współpracę obu urzędów również w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2020. Na bazie projektu „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia” powstała idea projektu „PatoPa"-Partner to Partner. Planuje się, że współpraca merytoryczna i wymiana doświadczeń między dwoma regionami w odniesieniu do struktur administracji, zakresu kompetencji oraz aktualnych wyzwań i kierunków rozwoju, będzie odbywała się w ramach czterech Grup Roboczych: planowanie przestrzenne, zapewnienie warunków bytowych, rozwój regionalny i transgraniczne służby ratunkowe. Szkic projektu został dostarczony jako projekt flagowy do Instytucji Zarządzającej w listopadzie 2014 r.
.