Celem procesu współpracy jest wymiana wiedzy o strukturach administracyjnych, zadaniach i kompetencjach oraz obecnych i przyszłych wyzwaniach i rozwoju. Uczestnicy projektu zapoznają się z różnicami i podobieństwami procedur administracyjnych. Praca merytoryczna i wymiana doświadczeń pomiędzy pracownikami administracji obu regionów odbywać się będzie w ramach Grup Roboczych . W tym celu zostało powołanych do życia 5 Grup Roboczych o różnych priorytetach i szczególnym znaczeniu dla regionu pogranicza. Grupy Robocze składają się z ekspertów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Wolnego Państwa Saksonii oraz szeregu instytucji i organizacji, pracujących na obszarze i na rzecz pogranicza.
Transgraniczny proces współpracy ma miejsce w następujących Grupach Roboczych:
- Rewitalizacja miast
- Rewitalizacja obszarów powydobywczych węgla brunatnego, krajobrazy pokopalniane (łącznie z obszarami parkowymi)
- Rozwój obszarów wiejskich
- Komunikacja i transport
- Polityka rynku pracy i demografia
Celem końcowym spotkań w poszczególnych tematycznych Grupach Roboczych jest zdefiniowanie wspólnych obszarów zainteresowań oraz opracowane wspólnych pomysłów projektów, celem pogłębienia współpracy w poszczególnych obszarach tematycznych.
Proces współpracy dzieli się na następujące fazy:
Grupy Robocze składają się maksymalnie z 10 członków oraz dwóch liderów grup. Pracą Grup Roboczych kierują wymiennie liderzy pochodzący z Dolnego Śląska i z Saksonii, którzy są odpowiedzialni za działania w swoich krajach.
Grupy Robocze spotykają się podczas 4 Rund Warsztatowych naprzemiennie na warsztatach na Dolnym Śląsku i Saksonii. Prace Grup Roboczych mają miejsce przy współudziale eksperta naukowego, który uczestniczy we wszystkich warsztatach, zapewniając w ten sposób wymianę pomiędzy Grupami Roboczymi oraz późniejszą prezentację wyników. Warsztaty uzupełniane są wyjazdami studyjnymi celem unaocznienia warunków wyjściowych w każdym z obszarów tematycznych. Każda Grupa Robocza dysponuje budżetem o wysokości 16.000 EUR na przygotowanie konkretnych przedsięwzięć wykraczających poza okres trwania projektu. W ramach tego budżetu mogą być finansowane studia, ekspertyzy itp.
Wyjazdy studyjne i spotkania poszczególnych Grup Roboczych odbywają się na obszarze ścisłego pogranicza saksońsko-dolnośląskiego.