GALERIA MULTIMEDIÓW

zobacz galerię

Panel dyskusyjny

Możliwość udziału w panelu dyskusyjnym po dokonaniu rejestracji

 

 wejdź

poprzednim miesiącu czerwiec 2021 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 22
1
2
3
4
5
6
week 23
7
8
9
week 24
week 25
week 26

Subskrypcja

Uzyskanie informacji na temat działań projektu możliwe jest po rejestracji

12–15.06.2012 St. Marienthal

 

 

W dniach od 12-15.06.2012 w Międzynarodowym Centrum St. Marienthal w ramach projektu „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia”spotkała się Grupa Robocza nr 5 „Polityka rynku pracy i demografia”. W spotkaniu brali udział partnerzy projektu. Obrady Grupy Roboczej były prowadzone pod przewodnictwem liderów ze strony saksońskiej – p. Dr. Ludwiga Scharmanna oraz ze strony dolnośląskiej – p. Danuty Florek.

 

 

W referacie wprowadzającym p. Dr Scharman przedstawił problemy demograficzne pogranicza dolnośląsko- saksońskiego. Wypracowane przez Grupę Roboczą w czasie spotkania tematy są ściśle powiązane z zabezpieczeniem usług publicznych i problemami demograficznymi a w szczególności z:
- edukacją,
- ochroną zdrowia,
- wspólnym rynkiem pracy,
- rozwojem gospodarczym.

Podczas dyskusji stwierdzono, że problemy demograficzne są po obu sronach granicy podobne. Szczególną uwagę zwrócono na problemy oświaty, konieczność wprowadzenia nauki języka polskiego i języka niemieckiego na obszarze pogranicza oraz uregulowania prawnego przez odpowiedzialnych decydentów. Wiele czasu poświecono analizie możliwości stworzenia wspólnego transgranicznego rynku pracy. Omówiono również zagadnienia związane z barierami hamującymi rozwój podmiotów gospodarczych w tym regionie.

Do pogłębienia poruszonych tematów zostaną zlecone ekspertyzy. Ustalono, że podczas kolejnego spotkania zostaną przedstawione dokumenty strategiczne Dolnego Śląska oraz Saksonii.

Na zakończenie obrad członkowie Grupy Roboczej byli zgodni, że wspólny projekt przyczyni się do lepszej współpracy pomiędzy pracownikami administracji na pograniczu i rozwoju wspónych form zarządzania na Dolnym Śląsku i w Saksonii.

Odwiedzin 6551

Drukuj

Instytucje zaangażowane w projekt