GALERIA MULTIMEDIÓW

zobacz galerię

Panel dyskusyjny

Możliwość udziału w panelu dyskusyjnym po dokonaniu rejestracji

 

 wejdź

poprzednim miesiącu sierpień 2021 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 30
1
week 31
2
3
4
5
6
7
8
week 32
9
week 33
week 34
week 35

Subskrypcja

Uzyskanie informacji na temat działań projektu możliwe jest po rejestracji

Świeradów Zdrój, 11-13.06.2014

 

 

W dniach od 11 do 13 czerwca 2014 r. odbyły się ostatnie już warsztaty VI rundy warsztatowej. Na ternie Dolnego Śląska, w Świeradowie Zdroju, spotkała się grupa robocza nr I – Rewitalizacja miast. Podczas trzech dni obrad podsumowano wszystkie propozycje ważnych idei i pomysłów będących efektem wcześniejszych prac i ustaleń pomiędzy członkami grupy.

 


Obrady rozpoczęły się krótkim przypomnieniem i podsumowaniem III rundy warsztatowej, która miała na celu głównie zidentyfikowanie wspólnych interesów i priorytetów oraz omówienie wspólnych idei projektów.
W oparciu o wiedzę na temat nowego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska – Saksonia 2014-2020 przeanalizowano wcześniej wypracowane propozycje projektów w szczególności szkic projektu:

  •  „Klimatyczne miasto” zawierającego kilka komponentów tj.:

• Cykl szkoleń dot. Inwestycji proklimatycznych wzbogaconych o informacje o możliwościach współfinansowania.
• „Dni otwarte” pozwalające na zwiedzanie obiektów wybudowanych według technologii energooszczędnych.
• Działania pilotażowe polegające na przygotowaniu i opracowaniu wzorcowych strategii niskoemisyjnych dla dwóch wybranych gmin, po dwóch stronach granicy.
• Utworzenie bazy danych na temat innowacji proklimatycznych zawierającej informacje o działaniach i planach miast oraz informacje o firmach prowadzących działalność w zakresie nowoczesnych działań pro energetycznych. 

  • Dworzec Ostritz / Krzewina Zgorzelecka – koncepcja oświetlenia i poprawy bezpieczeństwa dostosowanie energooszczędnego oświetlenia, renowacja budynku i kładki stanowiącej jedyne połączenie na styku dwóch miast przygranicznych. 
  • Sieć współpracy i wymiany uczelni 

W warsztatach wziął udział pan Andrzej Dudek, który wykona na potrzeby grupy roboczej prezentację /opracowanie dot. efektywności energetycznej miast. Wykonawca przedstawił główne założenia, według których planuje przygotować materiał dot. energetycznej efektywności w miastach na pograniczu.


Drugiego dnia warsztatów miała miejsce wizyta studyjna w regionie. Członkowie grupy roboczej odwiedzili Lwówek Śląski gdzie zaprezentowano im najciekawsze przykłady rewitalizacji miejskiej na przykładzie ratusza oraz browaru. Kolejnym etapem wizyty był Bolesławiec gdzie zaprezentowano przeprowadzoną rewitalizację starówki oraz plantów miejskich, po krótkim spacerze i oglądnięciu zrewitalizowanych obiektów grupa przeszła do ratusza gdzie miała miejsce preznatacja obrazująca kolejno przeprowadzane inwestycje, związane z rewitalizacją miasta.


Trzeciego dnia na zakończenie obrad podsumowano jeszcze raz całość wykonanych dotychczas przez grupę roboczą prac. Koordynatorki projektu przedstawiały ramowy program konferencji podsumowującej projekt „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia” przewidzianej na październik br.

Odwiedzin 6595

Drukuj

Instytucje zaangażowane w projekt