GALERIA MULTIMEDIÓW

zobacz galerię

Panel dyskusyjny

Możliwość udziału w panelu dyskusyjnym po dokonaniu rejestracji

 

 wejdź

poprzednim miesiącu wrzesień 2021 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 35
1
2
3
4
5
week 36
6
7
8
9
week 37
week 38
week 39

Subskrypcja

Uzyskanie informacji na temat działań projektu możliwe jest po rejestracji

W dniach od 26 do 29 listopada 2013 r. Grupa Robocza nr 3 „Rozwój obszarów wiejskich" spotkała się w Bautzen (Budziszyn) na swoich trzecich warsztatach roboczych, przedmiotem których było w szczególności zidentyfikowanie wspólnych interesów i priorytetów oraz omówienie wspólnych idei projektów.


Po powitaniu przez Liderów grupy roboczej opiekun naukowy projektu dr. Knippschild nawiązał do poprzednich warsztatów grupy roboczej i krótko je podsumował.
Uczestnicy skupili się na tematyce produktów regionalnych na Dolnym Śląsku, a w szczególności na procedurze certyfikacji tychże produktów. Przedstawiony został projekt Via Gustica jako przykład źródła informacji o odbywających się na pograniczu wydarzeniach kulinarnych i kulturalnych.
Sporo czasu poświęcono rozmowom na temat wsi tematycznych w Saksonii oraz sieci „Najpiękniejszych wsi", poparto te dyskusje przykładem inicjatywy pn. „Wioski beztroski". Zaprezentowane zostały również przykłady konserwacji zabytków na obszarach wiejskich. W kolejnym dniu warsztatów zaplanowana była wizyta studyjna podczas, której członkowie grupy roboczej mieli okazję odwiedzić:
• Urząd gminy i Dom gościa Cunewalde
• Granitową wieś Demitz-Thumitz, Alte Steinsäge
• Pałac i starą kuźnię w Rammenau
• Muzeum piernika

W ostatnim dniu grupa robocza ustaliła dalsze wspólne działania w obrębie najważniejszych dla nich priorytetów tj.
• wspólna promocja turystyczna
• architektura na obszarach wiejskich
• wsie tematyczne
Całość podsumowała dyskusja na temat planowanego do realizacji przez grupę roboczą kalendarza wydarzeń odbywających się cyklicznie na pograniczu. Zostały również zaprezentowane również ramy Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2014-2020. Istotną informacją było, to że ok. 40% środków będzie przeznaczona na projekty kluczowe, do których już teraz można wskazywać tematy. Zmieni się nieco w odniesieniu do obecnego obszar wsparcia będzie on obejmował prawdopodobnie obejmował subregion jeleniogórski oraz po niemieckiej stronie powiaty Bautzen i Görlitz. Łączna alokacja programu wyniesie około 60-80 mln EUR.

Odwiedzin 6649

Drukuj

Instytucje zaangażowane w projekt